+48 81 444 64 94 info@eco-energia.pl

Od 1 stycznia 2019 roku, właściciele budynków mieszkaniowych mają możliwość skorzystania z ulgi w podatku dochodowym, na cele termomodernizacji swoich domów – ulga obejmuje także zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Na wielu portalach branż budowlanej, OZE i podatkowej pojawiły się informacje o zmianach w ustawie o podatku dochodowym, które po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, umożliwiają osobom prywatnym odliczenie kosztów budowy m. in. instalacji fotowoltaicznej, od kwoty podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Z uwagi na niekompletność niektórych interpretacji postaraliśmy się zebrać dla Państwa najważniejsze zasady funkcjonowania nowego zapisu i przedstawić je w niniejszym opracowaniu.

Co to daje?

Ulga podatkowa daje możliwość odliczenia kwoty brutto, poniesionej na cel zakupu instalacji fotowoltaicznej (wraz z usługą), od postawy obliczenia podatku dochodowego. Maksymalna kwota odliczenia to 53 000,00 zł. Ulga może wynieść 23% kwoty odliczenia.

Dla kogo?

Z ulgi mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele obiektów mieszkalnych, którzy w w terminie od 1 stycznia 2019 roku, wykonali audyt energetyczny, po którym dokonali zakupu instalacji fotowoltaicznej. Okres inwestycji nie może trwać dłużej niż 3 lata, a odliczenia można dokonywać w okresie do 6 lat na podstawie faktur VAT.

Co warto wiedzieć?

Kosztem kwalifikowanym jest kwota za zakup z podatkiem VAT, o ile płatnik nie ma możliwości odliczenia VAT-u z tytuły zarejestrowanej działalności gospodarczej. Ulgą podatkową nie jest objęta ta część wydatków, która została uzyskana w formie dofinansowania.

Więcej informacji o uldze można znaleźć pod linkiem:

ulga termomodernizacyjna – portal e-pity